Košické letisko po pandémii zažíva rozmach

Po období pandémie, ktorá výrazne zasiahla oblasť leteckej dopravy, letisko v Košiciach zaznamenáva významné oživenie. Tempo zotavenia letiska je jedno z najrýchlejších v Európe, čo ho radí medzi lídrov v tejto oblasti.

Podľa štatistík asociácie ACI Europe dosahujú európske letiská v priemere o 3 % nižší počet pasažierov v porovnaní s rokom 2019. Napriek tomu košické letisko za prvých desať mesiacov tohto roka prepravilo o 10 % viac cestujúcich ako v predpandemickom roku 2019. Tento úspech možno pripísať najmä najúspešnejšej charterovej sezóne v histórii letiska. V období od mája do októbra vybavilo 191 407 cestujúcich, čo je nárast o 18 % oproti predchádzajúcemu roku a o 6 % oproti roku 2019.

Najobľúbenejšou destináciou bola s veľkým náskokom turecká Antalya. Nasledovali cyperská Larnaca, egyptská Hurghada, grécky Rodos a bulharský Burgas. V období od januára do októbra 2023 prešlo letiskom celkovo 559 282 cestujúcich, čo predstavuje nárast o 15 % oproti minulému roku a o 10 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019. V októbri 2023 prešlo letiskom 41 327 cestujúcich, čo je o 10 % viac ako vlani a o 15 % viac ako v roku 2019.

Aj keď letná charterová sezóna sa v októbri skončila, cestujúci môžu z Košíc naďalej využiť lety do slnečných destinácií. Medzi tieto destinácie patria Dubaj a Miami na palube LOT Polish Airlines, ako aj Maldivy a Bangkok na palube Austrian Airlines.

Od 27. marca 2024 začne do Košíc lietať švajčiarska letecká spoločnosť SWISS, ktorá bude prevádzkovať linku do Zürichu trikrát týždenne. S prestupom v Zürichu budú z Košíc ľahko dostupné aj ďalšie svetové destinácie ako Singapur, Šanghaj, Sao Paulo či Johannesburg.

Významné oživenie a úspechy letiska

Letisko v Košiciach po pandémii dosiahlo výrazné úspechy a dnes patrí medzi najrýchlejšie rastúce letiská v Európe. Podľa manažéra pre rozvoj obchodu Juraja Totha je tento úspech výsledkom koordinovanej práce a úsilia, ktoré letisko investovalo do obnovy a zlepšovania svojich služieb. „Letiskom Košice za prvých desať mesiacov tohto roka prešlo až o 10 % viac cestujúcich, ako to bolo v predpandemickom roku 2019,“ uviedol Toth.

Úspech letiska sa prejavuje nielen v počtoch cestujúcich, ale aj v rozšírení ponuky letov a destinácií. Cestujúci oceňujú nielen zvýšený počet letov, ale aj rozmanitosť ponúkaných destinácií, ktoré teraz zahŕňajú viac exotických a atraktívnych miest. Tento trend naznačuje, že letisko sa nielen zotavuje, ale aj dynamicky rozvíja a prispôsobuje sa novým požiadavkám cestujúcich.

Budúce perspektívy a plány

S príchodom nových leteckých spoločností a rozšírením letových spojení sú budúce vyhliadky pre košické letisko veľmi sľubné. Pripravované spojenie so Zürichom, ktoré začne od marca 2024, je len jedným z krokov, ktoré majú posilniť medzinárodné postavenie letiska. Cestujúci budú mať možnosť pohodlne sa dostať do ďalších svetových metropol, čo výrazne zvýši atraktivitu Košíc ako výchozieho bodu pre medzinárodné cestovanie.

Letisko Košice sa tak stáva dôležitým hráčom nielen v regionálnej, ale aj medzinárodnej leteckej doprave. Jeho strategická poloha a neustále zlepšovanie služieb prispievajú k tomu, že je čoraz viac vyhľadávané nielen slovenskými cestujúcimi, ale aj turistami z iných krajín.

Vzhľadom na súčasné úspechy a ambiciózne plány do budúcnosti má letisko Košice všetky predpoklady stať sa ešte významnejším centrom leteckej dopravy v Európe.