Meškajúce lety do Turecka spôsobujú cestujúcim problémy

Meškania letov do Turecka sú stále častejšie. Tento problém sa nevyhýba ani košickému letisku. Máte naplánovanú dovolenku do Turecka? Skontrolujte si radšej svoj let vopred, aby ste predišli nepríjemnostiam.

Problémy s letmi Smartwings

Česká letecká spoločnosť Smartwings, ktorá premáva aj z košického letiska, zaznamenala počas víkendu viaceré omeškania letov. Hovorkyňa spoločnosti Vladimíra Dufková pre portál Zdopravy.cz uviedla, že počas soboty 29. júna z tureckej Antalye meškali všetky lety. „Pokiaľ Eurocontrol nevyrieši s tureckými dispečermi letovej prevádzky riadne riadenie lietadiel v tureckom vzdušnom priestore tak, aby nedochádzalo k zbytočnému oneskorovaniu letov a vyčkávaniu lietadiel pred pristátím či dokonca k vynútenej diverzii lietadiel na náhradné letisko, budeme musieť časť alebo všetky lety zrušiť,” priblížila Dufková prebiehajúci problém.

Meškania zasiahnuté aj košické letisko

V predošlých dňoch si mnohí z nich svoj let do Antalye o niekoľko hodín predĺžili. Ako uviedol pre portál tvnoviny.sk hovorca Letiska Košice Juraj Tóth, daný let sa omeškal o necelé tri a pol hodiny. V bežných situáciách ide len o jedno alebo dvojhodinové meškanie. Ani počas dnešného dňa sa situácia na košickom letisku nezlepšila. Odletová brána (gate) pre let do Antalye, ktorý sa mal uskutočniť o 12:10 hod., je stále uzatvorená. Do uvedeného letoviska majú dnes poletieť ešte štyri lety. Posledný má odletieť vo večerných hodinách o 20:25 hod.

Cestujúcich do dovolenkových destinácií počas víkendu prekvapilo množstvo meškajúcich letov, a to hlavne do Turecka, ktoré je najnavštevovanejšou krajinou Slovákov počas letných prázdnin.

Neovplyvniteľné faktory

Česká spoločnosť Smartwings, ktorá prevádzkuje lety aj do Turecka, sa na sociálnej sieti ospravedlnila cestujúcim za komplikácie a uviedla dôvod meškaní. „Vzhľadom na silnú reguláciu vzdušného priestoru zo strany Európskej organizácie pre bezpečnosť letovej prevádzky (Eurocontrol) dochádza v súčasnosti u nadpriemerného množstva letov k meškaniam, ktoré sú mimo našu kontrolu,“ uviedli.

Počas tohtoročnej letnej chartrovej sezóny je možné z Košíc letieť do 17 prímorských destinácií. Z Košíc do Antalye v sezóne týždenne odletí 21 lietadiel. Letisko konštatuje, že meškania letov počas letnej sezóny, žiaľ, nie sú výnimočné. „Nie je to ani jav špecifický pre letisko Košice či pre Slovensko. Počas leta sa všeobecne vo svete, na severnej pologuli, aby sme boli úplne presní, lieta najviac, keďže vtedy je najvyšší dopyt, a to najmä po dovolenkových letoch. Z toho vyplýva, že vzdušný priestor je prirodzene oveľa rušnejší ako v zimných mesiacoch,“ uviedol Juraj Tóth, hovorca košického letiska.

Cestujúci môžu len hádať, či ich let bude meškať alebo príde načas.

Najčastejšie dôvody meškaní

Ak dôjde zároveň k nepriaznivým poveternostným podmienkam, napríklad búrkam, výsledkom môžu byť aj výraznejšie meškania. „Vždy totiž platí, že na prvom mieste je bezpečnosť letovej prevádzky. Väčšina meškaní, ktoré evidujeme na letisku Košice je do jednej hodiny, či už ide o charterové alebo pravidelné lety. Zatiaľ najvýraznejšie meškanie, ktoré sme zaznamenali, bolo na lete do Antalye, bolo na úrovni 3 hodín a 30 minút. Je pravdou, že lety do Antalye meškajú vo zvýšenej miere, v porovnaní s ostatnými destináciami. Dôvody nepoznáme,“ vraví Tóth.

V prípade dlhších meškaní majú cestujúci na košickom letisku nárok na bezplatné občerstvenie. „O aktuálnych časoch odletov a príletov informujeme na našej webovej stránke www.airportkosice.sk, či na tabuliach odletov/príletov priamo v termináli.“ Meškania letov je možné si skontrolovať aj na flightradar24.com. V stredu dopoludnia košické letisko nehlásilo žiadne meškania letov.

Mešká aj váš let?

Meškanie letov do Turecka sa stáva bežnou realitou pre mnohých cestujúcich. Dôvody sú rôznorodé, od regulácie vzdušného priestoru až po nepriaznivé poveternostné podmienky. Cestujúcim sa odporúča sledovať aktuálne informácie o svojom lete a byť pripravení na možné zdržania. Letisko Košice aj letecké spoločnosti robia maximum pre minimalizáciu dopadov meškaní na svojich pasažierov, no nie všetky faktory je možné ovplyvniť.